Czym jest Bhakti? Drukuj Email
Bhakti to starożytne sanskryckie słowo, którego znaczeniem jest „czysta miłość i oddanie”. Słowo „czysta” wyraża, że nie ma tu zafałszowania czy domieszki czegokolwiek innego. Miłość w jej najwyższym i najbardziej perfekcyjnym stanie musi być całkowicie czysta i pozbawiona jakichkolwiek innych pragnień oprócz dawania szczęścia i oddania dla ukochanego, obiektu swojej miłości.

W starożytnej literaturze wedyjskiej najwyższym obiektem miłości wszystkich żywych istot jest Absolutna Prawda, Najwyższa Osoba Boga, który jest źródłem wszystkiego, co istnieje i jest On podstawą całego stworzenia. Absolutna Żywa Istota jest znany w wielu językach pod tysiącami imion, spomiędzy których jedno jest najbardziej znaczące i doskonałe. Brzmi ono KRSNA (wymawiamy Kryszna), oznacza ono "urzekający we wszystkich aspektach" [z ang: all atractive - wszech-urzekający] i najpiękniejszy. KRSNA jest źródłem każdej żywej istoty i każdej energii, jest On również najwyższym kontrolerem wszystkiego, co istnieje. Jest wieczny i nie ma początku, zawsze istnieje i posiada wieczną formę pełną szczęścia i wiedzy, Sat, Cit i Ananda. Czysta miłość i oddanie dla Niego są najwyższą doskonałością wszystkich żywych istot. Poprzez jej osiągnięcie udają się one do wiecznego duchowego świata, w którym mogą służyć całą miłością Śri Krysznie razem z Jego wiecznymi przyjaciółmi i wiecznie przebywać w Jego towarzystwie.

Żywa istota w tym świecie, niezależnie od posiadanych form cielesnych, takich jak forma człowieka, ptaka, zwierzęcia, bestii, rośliny, owada, czy stworzenia wodnego, jest wieczną duchową cząsteczką transcendentalnej świadomości znanej w sanskrycie jako Jiva-Atma. W obecnym stanie materialnego uwięzienia, wieczna dusza identyfikuje się ze swoim tymczasowym ciałem, które w danej chwili zamieszkuje, ale w rzeczywistości jest ona zawsze czymś oddzielnym od niego, tak jak osoba jest czymś oddzielnym od samochodu, pomimo że nim kieruje. W tym stanie, podobnym do snu, żywa istota zapomina o swojej wiecznej duchowej naturze i tożsamości, zatapia się w iluzji identyfikacji siebie ze swoim tymczasowym ciałem, które jest pełne cierpienia i nieszczęść i kończy ostatecznie jako starzec, a następnie umiera.

Wedy prezentują najbardziej efektywny proces - Bhakti-Jogę, który umożliwia osiągnięcie wolności z tego uwarunkowania i odzyskanie swojej pierwotnej wiecznej świadomości jako czystej duszy oraz osiągnięcie czystej duchowej miłości i oddania dla Najwyższej Osoby Boga, Śri Kryszny. Poprzez podążanie tym procesem, pod przewodnictwem eksperta, czysto zrealizowanego guru, mistrza duchowego i poprzez naukę tego, w jaki sposób zastosować tę wiedzę w praktyce, w codziennym życiu, każdy może otrzymać odpowiednie kwalifikacje umożliwiające osiągnięcie najwyższego stanu duchowej ekstatycznej miłości do Boga. Jest to w rzeczywistości najbardziej kompletny, podstawowy i jedyny w swoim rodzaju system realizacji Boga, prezentowany we wszystkich pismach wedyjskich oraz w innych religijnych tekstach na świecie, a także ścieżka pozwalająca na osiągnięcie ostatecznego celu w ludzkiej formie życia.

Zapraszamy Cię, abyś na tych stronach zapoznał się z największym obecnie na świecie propagatorem i mistrzem Bhakti-Jogi, Jego Boską Miłością Śrila Bhaktivedanta Narayana Goswami Maharaja. Jest On założycielem i Acaryą swojej światowej misji występującej pod nazwą „The Bhakti Yoga Socjety” (polskie tłumaczenie: Stowarzyszenie Bhakti-Jogi), która działa w więcej niż 50 krajach świata. Jest autorem i wykładowcą niezrównanej literatury duchowej na całej planecie, wydał ponad 40 książek o nauce Bhakti-Jogi. Okrążał świat w 28 podróżach do ponad 30 różnych krajów, dając duchowe instrukcje, inicjacje i wskazówki dotyczące tych nauk ponad 30 tysiącom swoich osobistych uczniów oraz milionom osób na całym świecie, które poszukują duchowości. Obecnie ma 87 lat i jest uznawany za najbardziej czcigodnego i szlachetnego Mistrza Duchowego ze starożytnym duchowym rodowodem. Został uhonorowany tytułem „The Yuga Acarya” (pol. czyt: Juga Aczarja), najbardziej wzniosły ze wszystkich Guru w tym nowożytnym wieku. Jest przykładem w pełni doskonałej zrealizowanej duszy. Kontynuuje niestrudzenie oświecanie i wznoszenie szczerych dusz w ich własnych poszukiwaniach doskonałości życia.

Zapraszamy Cię do czytania, patrzenia, słuchania i smakowania nektaru czystej miłości i oddania, Bhakti-Jogi.