Jesteście moimi najdroższymi przyjaciółmi - Śrila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakur Prabhupada. Drukuj Email
Proszę nauczajcie kirtanu dla Najwyższego Pana, nawet, jeśli w związku z tym będziecie zmuszani zaciągnąć dług; wtedy, aby go spłacić, będziecie musieli być bardziej niż kiedykolwiek zajęci sevą (służbą). Kiedy wasi wierzyciele będą wywierać na was presję, będziecie zmuszeni błagać o więcej jałmużny. Jednak w związku z tym, że pobożni ludzie nie dadzą jej wam dopóki wasz charakter i zachowanie nie staną się czyste, będziecie musieli zachować czysty styl życia i z wielką determinacją dbać o to. Nie zostawię wam ani jednego grosza, tak więc w przyszłości nie będziecie mogli pozwolić sobie na lenistwo i nie będziecie w stanie porzucić swojego życia duchowego przepełnionego hari kirtanem i hari sevą.

Math jest centrum hari kirtanu, który jest życiem i świadomością. Aby upewnić się, że nie ma miejsca na lenistwo, złe zachowanie, trywialne myślenie, plotki i ordynarne pragnienia w math, musicie chodzić od drzwi do drzwi, tak by smak waszego hari kirtanu mógł być publicznie dostępny w społeczeństwie.

Kiedy społeczeństwo będzie myślało, że oni są dawcą jałmużny, a wy jesteście jej odbiorcami (inaczej mówiąc, że ich status jest wyższy niż wasz), wtedy będą was krytykować na wiele sposobów, myśląc, że jesteście przedmiotem ich litości. Być może wielu z nich będzie gotowych, aby was wyrzucić. Wtedy, z jednej strony, będziecie w stanie stać się "trnad api sunicha" i "manada...", a z drugiej strony, okażecie wielką troskę, by wasze życie i charakter stały się czyste oraz godne naśladowania.

Poza tym korzystnym faktem dla was jest to, że, jeśli będziecie poprawiali błędy zwykłych ludzi poprzez cytowanie przekazu sadhu, śastr i guru-varga, nie popełnicie tych samych błędów, co oni.

Proszę, nie denerwujcie się, nie przejmujcie się, jeśli ktoś będzie was osobiście krytykował. Jednak wasi guru-varga, śastry, mahajany są w zupełności pozbawione błędów, są najwyższymi, wyzwolonymi i wiecznymi towarzyszami Pana. Jeśli w wyniku swojej ignorancji (niewiedzy) ktokolwiek zacznie je krytykować, wtedy powinniście naprawić błędy takich osób poprzez powiedzenie im o rzeczywistej prawdzie. Będzie to bardzo korzystne dla obu stron: dla was i dla nich - nieświadomych ludzi.

Jeśli staniecie się leniwi w chodzeniu od drzwi do drzwi, błaganiu o jałmużnę, zbieraniu składników na hari-kirtan i jeśli pozwolicie sobie na złe nawyki, preferując samotne bajany, to uda wam się uciec od krytyki innych, ale wasz charakter nie będzie oczyszczony, nie będziecie praktykowali życia duchowego.

Nigdy nie dam wam żadnej możliwości stania się oszustami na ścieżce oddania w zaciszu waszego własnego domu, a także życia w odosobnionym miejscu, abyście mogli stać się niezdyscyplinowanymi w swoich sercach, myśląc, że nikt nie przyjdzie was tu oglądać czy słuchać.

Jesteście moimi najdroższymi przyjaciółmi, nigdy nie pozwolę wam wpaść w kłopoty czy porzucić zadawalania zmysłów Pana byście zamiast tego mogli zadowalać zmysły ludzi na całym świecie, tak samo jak swoje własne, w wyniku tego, że otrzymaliście jakąś tymczasową pozycję lub nie możecie tolerować jakiejś tymczasowej krytyki.

Śrila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakur

Tekst źródłowy